Aktuality
Ohlédnutí za BookVision 2025
Ve středu 18. června 2025 v Galerii Fakulty umění Ostravské univerzity (GAFU) na Černé louce skončila výstava BookVision 2025 – již čtvrtý ročník mezinárodní soutěže autorských knih pro studenty vysokých uměleckých škol a pedagogických fakult.
Za projektem stojí Ateliér knižního designu Fakulty umění Ostravské univerzity, který v roce 2022 založil soutěž jako určitou sondu do stavu autorské knihy na mezinárodní scéně. Odezva předčila očekávání a letošní ročník znovu potvrdil, že autorská kniha je nejen aktuálním výtvarným médiem, ale také živým prostorem pro experiment, radost a sdílení.
Do letošního ročníku se přihlásilo 175 studentů ze 42 škol z 18 zemí, z nichž odborná porota vybrala 105 děl k vystavení. Zachovány zůstaly tři soutěžní kategorie: Autorská kniha, Kniha-objekt a Volná média. Kromě tradičních účastníků překvapilo letos silné zastoupení studentů z Litvy a Maďarska i zapojení univerzit z Rakouska, Francie a Taiwanu.
Výstavní expozice letos překvapila nejen obsahem, ale i formou. Kurátorka Julie Kačerovská, grafický designér Jakub Konvica a technik Marek Franz připravili instalaci, která si klade za cíl narušit konzervativní představy o prezentaci knih. V prostoru se objevily otočné a vahadlové stojany připomínající kolotoče či houpačky, které uvedly knihy i diváka do pohybu. Instalace tak umocnila hravost, energii a emoce, které studentské práce přinášejí.
BookVision není snahou proměnit autorskou knihu v masový zábavní produkt. Naopak projekt připomíná původní uměleckou podstatu autorské knihy a důležitou roli, kterou hrála například v 60. letech jako médium demokratizace a šíření umění. I dnes se autorské knihy ukazují jako forma se silným výtvarným, myšlenkovým i společenským přesahem.
Výstava BookVision 2025 probíhá pod záštitou Fakulty umění Ostravské univerzity a s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a statutárního města Ostrava.
V blízké budoucnosti se plánují akvizice nových děl do Umělecké sbírky Ostravské univerzity, a to i z řad studentů a absolventů Ateliéru knižního designu. Tato specializace v rámci bakalářského programu Intermediální umění se zaměřuje na naraci příběhů a jejich ztvárnění v knižní či digitální podobě pomocí ilustrace, typografie, kresby, vazby nebo animace. Ateliér zároveň podporuje volnou autorskou tvorbu, jako jsou knihy-objekty, instalace a PaperArt, čímž vytváří silné zázemí pro vznik výtvarně i myšlenkově výrazných děl vhodných k uchování a dalšímu sdílení též v rámci univerzitní sbírky.